Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Slider 4
Slider 5
Slider 6
Przejdź do stopki

Szopka, grota, stajenka…

Szopka, grota, stajenka…

Treść

W dniu 29 stycznia uczniowie klasy 1 a gościli na niezwykłych zajęciach edukacyjnych w domu u Państwa Dominiki i Tomasza Tajaków. Z niezwykłym zainteresowaniem oglądali włoską szopkę, która ukazuje sceny tętniące życiem, a Święta Rodzina i przyjście na świat Jezusa jest jednym z jego elementów. W szopce zgromadzono około 800 figurek różnej wielkości, wśród których dostrzec można przekupki, cyganki, kucharzy, modlące się kobiety, garncarzy, rzeźnika, wikliniarzy, dworskie damy, dzieci  i mnóstwo zwierząt. Centralna część szopki osadzona jest jakby w ruinach świątyni. Widnieją tam Jezus z Maryją i Józefem oraz Mędrcy, którzy przyszli pokłonić się Dzieciątku.

Pan Tomasz przybliżył dzieciom historię i cechy szopki neapolitańskiej, po czym zapoznał ze zwyczajem kolędowania na ziemi gorlickiej. Pokazał stworzone przez siebie niezwykłe figury towarzyszące grupom kolędniczym oraz szopkę z drewnianymi figurkami, która wyeksponowana została podczas „Kolędowania z Pogórzanami”.

Spotkanie zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Sceneria i sposób przekazywania wiedzy z pewnością pozostaną w ich pamięci na długo. Serdecznie dziękujemy!!!

RF

430808