Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Treść
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września od 22 lat. Został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a na jego patronkę wybrano Janinę Porazińską, autorkę wielu utworów napisanych myślą o dzieciach. W tym roku przypada w ostatni czwartek miesiąca. Jest jednym z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są i przyjemne, i pożyteczne.
Od dawna wiadomo, że czytanie na głos ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim pomaga w budowaniu więzi pomiędzy dziećmi i czytającymi im dorosłymi - rodzicami lub dziadkami, starszym rodzeństwem czy innymi opiekunami – oraz pozwala przeżywać przy tym niezapomnane emocje. Poprawia też koncentrację i pamięć oraz rozbudza wyobraźnię.
Czytanie na głos wydobywa również walory brzmieniowe utworów, dlatego szczególnie warto w ten sposób czytać wiersze, nie tylko te dla najmłodszych, a także utwory dramatyczne, czyli te rozpisane na role.
Na początku września zachęcałam do wzięcia udziału w 11. Narodowym Czytaniu, teraz proponuję włączenie się w 22. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Danuta Wrona