Obchody Roku I. Łukasiewicza
Treść
Do obchodów Roku Łukasiewicza włączała się także biblioteka szkolna.
Starałam się zaprezentować Wam postać wynalazcy związanego z naszym miastem w szerszym kontekście. Jeszcze przed feriami zostały zakupione, a po feriach były promowane na gazetce ściennej biblioteki i na stronie szkoły książki rozwijające zainteresowania oraz skłaniające do zastanawiania się, kim chcecie zostać w przyszłości.
W tym kontekście oraz na tle innych wybitnych postaci, kilkorga patronów roku 2022, w kolejnych działaniach była uwypuklana sylwetka Ignacego Łukasiewicza, a także obchody w naszym mieście jego 200 urodzin.
Na gazetce biblioteki, oprócz informacji o wynalazcy i jego portretu, pojawił się plakat zachęcający do lotów balonem oraz korzystania z innych atrakcji przygotowanych z tej okazji przez UM Gorlice.
Wkrótce potem ogłosiłam konkurs literacki dla uczniów klas IV- VIII.
Zadanie polegało na napisaniu limeryku o postaci lub osiągnięciach Ignacego Łukasiewicza, według informacji i wskazówek zamieszczonych w zakładce biblioteki.
Nagrodzono Magdalenę Piecuch z klasy IVb oraz Julitę Tutko z klasy Vb. Dziewczynki otrzymały dyplomy oraz książki o wielkich Polakach, wśród których znalazł swoje miejsce także I. Łukasiewicz,
a napisane przez nie wierszyki można przeczytać w zakładce biblioteki.
Po wakacjach biblioteka promowała włączanie się w 11.Narodowe Czytanie - ballad A. Mickiewicza.
W naszym mieście odbywało się ono przy lampach naftowych, bowiem zostało połączone z upamiętnieniem osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, człowieka wychowanego na ideałach romantyzmu, który kierował się sercem, pragnął zrobić coś dobrego dla ludzi, bezinteresownie dzielił się swoimi odkryciami i wynalazkami. Postępował zgodnie z myślą przewodnią ballad Mickiewicza “ miej serce
i patrzaj w serce. Aby wyjaśnić ten związek, napisałam i zamieściłam w zakładce biblioteki dość obszerną informację, dlaczego rok 2022 obchodzony był także jako Rok Polskiego Romantyzmu oraz co wspólnego ma z tym postać Ignacego Łukasiewicza.
Oczywiście przez cały rok biblioteka wypełniała swoje podstawowe zadanie, czyli udostępniała książki oraz inne materiały biblioteczne potrzebne uczniom i nauczycielom, w tym do przeprowadzenia innych akcji i konkursów związanych z obchodami Roku Ignacego Łukasiewicza, a także wzbogacała księgozbiór m. in. o pozycje związane z postacią wynalazcy.